:: دوره 14، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( 9-1390 ) ::
جلد 14 شماره 1 و ویژه نامه1 صفحات 14-22 برگشت به فهرست نسخه ها
جذب اسید هیومیک از محلولهای آبی با استفاده از پامیس اصلاح شده با هگزا دسیل تری متیل آمونیوم بروماید
قربان عسگری، قادر غنی زاده، عبدالمطلب صیدمحمدی
چکیده:   (7058 مشاهده)
سابقه و هدف: حذف تری هالومتانها به علت سرطانزایی در کبد، مثانه، کلیه و اثر بر سیستم عصبی بسیار مهم است. حذف پیش سازهای تری هالومتانها از منابع آب آشامیدنی مهمترین روش برای پیشگیری از تشکیل تری هالومتانها است. این مطالعه به منظور بررسی جذب اسید هیومیک با پامیس اصلاح شده با هگزا دسیل تری متیل آمونیوم بروماید انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه تجربی در آزمایشگاه شیمی آب و فاضلاب دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام شد. خصوصیات ظاهری و ساختار شمیایی پامیس با میکروسکوپ الکترونی روبشی و تکنیکهای پراکنش و فلورسانس پرتو ایکس تعیین گردید. غلظت اسید هیومیک با اسپکتروفتومتر در طول موج 254 نانومتر تعیین گردید. ایزوترم جذب با مدلهای لانگمیر، فروندلیچ و تمکین و سینتیک جذب با مدلهای سینتیک درجه یک و درجه دو بررسی شد.
یافته ها: جذب اسید هیومیک با افزایش غلظت اولیه آن، دوز جاذب و زمان تماس افزایش یافت. افزایش pH در محدوده 12- 3 منجر به کاهش راندمان جذب شده و جذب بهینه در 3=pH حاصل شد. داده های جذب از مدل لانگمیر (99/0 =R2) و سینتیک درجه دو (99/0 =R2) تبعیت می کنند. حداکثر جذب آزمایشگاهی و حداکثر ظرفیت جذب تئوریکی جاذب به ترتیب معادل 22.5mg/g و 29mg/g می باشد. ضریب ثابت لانگمیر (b) معادل 0.8L/mg محاسبه شد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که پامیس اصلاح شده با عامل سطحی هگزا دسیل تری متیل آمونیوم بروماید در pH پایین قابلیت خوبی در حذف اسید هیومیک دارد.
واژه‌های کلیدی: سنگ پامیس، جذب، اسید هیومیک، هگزا دسیل تری متیل آمونیوم بروماید
متن کامل [PDF 216 kb]   (1801 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی
پذیرش: 1393/4/2 | انتشار: 1393/4/2


XML   English Abstract   Printدوره 14، شماره 1 و ویژه نامه1 - ( 9-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها