:: دوره 13، شماره 5 - ( 6-1390 ) ::
جلد 13 شماره 5 صفحات 63-68 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر فعالیت بخش مراقبت های دارویی بر آگاهی پرستاران بیمارستان شهید بهشتی کاشان، 89-1388
فاطمه ایزدپناه، رسول دیناروند، احمد شیبانی، صدیقه السادات ثابت، آمنه احمدی مقدم، آزاده ایرانمنش
چکیده:   (4095 مشاهده)
سابقه و هدف: بخش مراقبت های دارویی یکی از اجزای لاینفک ساختار بیمارستانی می باشد و کلیه فعالیت های مرتبط با دارو در بیمارستان باید زیر نظر این بخش صورت گیرد. با توجه به اهمیت آگاهی پرسنل نسبت به شناخت و تجویز داروها، این مطالعه به منظور سنجش دانش پرسنل و اثر بخشی آموزشهای ارائه شده به آنها انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه مداخله ای بر روی 96 پرستار شاغل در بیمارستان شهید بهشتی کاشان انجام شد، آگاهی پرستاران نسبت به شناخت و تجویز داروها در ابتدا و پس ارائه آموزشهای کاربردی توسط تیم مستقر در بیمارستان، با استفاده از پرسشنامه مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: مقطع تحصیلی 67 نفر (70%)، لیسانس بود. اکثریت پرستاران در مورد فارماکوپه، اهمیت و نحوه گزارش عوارض جانبی داروها و شناسایی آن ها (ADR)، اطلاعات بسیار ناچیزی داشتند. 66% پرستاران کتب پزشکی و پزشکان را تنها منابع اطلاعات دارویی و مشاوره می دانستند که بعد از ارائه آموزش، همه آنها (100%) بهترین منابع اطلاعات دارویی را مشاوره با داروساز و تماس با مرکز اطلاعات دارویی ذکر کردند، در این مطالعه 65% نسخ بر اساس دستورات پزشکان اما توسط پرستاران نوشته شد.
نتیجه گیری: براساس نتایج این مطالعه با توجه به پایین بودن میزان آگاهی پرسنل درباره شناخت و تجویز داروها، لازم است تدابیری جهت افزایش آگاهی آنان نسبت به وظایف داروسازان انجام شود و همچنین تمهیدات کافی جهت مشارکت ایشان در ارتقا کیفیت مراقبت های دارو درمانی در مراکز درمانی بستری صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: بخش مراقبت های دارویی، نگرش بالینی، عملکرد، پرسنل درمانی، مشاوره، آموزش
متن کامل [PDF 180 kb]   (924 دریافت)    
نوع مطالعه: تحلیلی | موضوع مقاله: بیوشیمی


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 5 - ( 6-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها