:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1401 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 32-25 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر روش های مختلف تجویز فلوراید با غلظت های متفاوت بر خصوصیات نیرو- خمش سیم های ارتودنسی Rhodium-coated NiTi
ماهان فاتح زنوزی ، منوچهر رحمتی کامل ، صدیقه شیخ زاده ، ولی ا. . . آرش* ، ثریا خفری
2. مرکز تحقیقات مواد دندانی، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، v.arash@mubabol.ac.ir
چکیده:   (1353 مشاهده)
سابقه و هدف: ترکیبات فلوراید به صورت گسترده در کنترل پلاک دندان ها استفاده می شود. با توجه به تاثیر ترکیبات مختلف فلوراید بر خصوصیات مکانیکی سیم های اتودنسی، هدف از این مطالعه بررسی تاثیر روش های مختلف تجویز فلوراید با غلظت های متفاوت بر خصوصیات نیرو-خمش سیم های Rhodium-coated NiTi می باشد.
مواد و روش ­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی روی
30 بیمار 15 تا 25 ساله که به دلیل نامرتبی دندانی به دانشکده دندانپزشکی بابل مراجعه کردند و فاقد ناهنجاری های اسکلتی عمودی بودند، انجام شد. سیم 0/016  اینچ Rhodium-coated A-NiTi به براکت های فک بالای بیماران بسته شد. بیماران به صورت تصادفی به سه گروه ده نفری تقسیم شدند. گروه کنترل فقط از خمیر دندان فلوراید دار، گروه دوم از خمیر دندان فلوراید دار به همراه دهانشویه سدیم فلوراید (0/05%) و گروه سوم از خمیر دندان فلوراید دار به همراه ژل Acidulated Phosphate Fluoride (APF-1/23%) استفاده کردند. پس از شش هفته مقادیر نیروی Unloading (نیوتن)، Yield strength (نیوتن بر متر مربع) و stiffness (نیوتن بر متر) سیم ها با استفاده از آزمون خمش سه نقطه ای به دست آمد.
یافته‌ها: میانگین نیروی Unloading و stiffness سیم در گروه دوم بیشتر از سایر گروه ها و در گروه اول بیشتر از گروه شاهد در تمامی جابجایی‌ها بود، اما تفاوت معنی داری بین گروه ها مشاهده نشد. بین Yield strength گروه های مختلف اختلاف معنی داری وجود داشت
(0/038=p). میانگین Yield strength در گروه دوم بیشتر از سایر گروه ها بود (0/16±0/94 نیوتن بر متر مربع) و با میانگین Yield strength در گروه شاهد (0/19±0/75 نیوتن بر متر مربع) اختلاف معنی داری داشت (0/030=p).
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد تجویز فلوراید بر نیروی Unloading و stiffness سیم های ارتودنسی Rhodium-coated NiTi تاثیری ندارد اما با افزایش غلظت فلوراید، Yield strength افزایش می یابد.

واژه‌های کلیدی: سیم های ارتودنسی، تست های مکانیکی، سدیم فلوراید.
متن کامل [PDF 592 kb]   (230 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: دندانپزشکی، ارتودنسی
دریافت: 1400/6/29 | پذیرش: 1400/9/20 | انتشار: 1400/11/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 1 - ( 1-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها