[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 7 - ( 4-1397 ) ::
جلد 20 شماره 7 صفحات 7-13 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر بکلومتازون استنشاقی با و بدون مونته لوکاست خوارکی در کنترل آسم پایدار کودکان
ایرج محمدزاده ، آتنا مدانلو ، رضا علیزاده نوائی
1- مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر کودکان امیرکلا، پژوهشکده سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، a.modanlu@gmail.com
چکیده:   (1599 مشاهده)
سابقه و هدف: کورتیکواستروئید استنشاقی خط اول درمان در بیماری آسم می باشد که عوارضی را نیز به مراه خود دارد. در عوض مونته لوکاست عارضه کمتری داشته و به دلیل فرم دارو که بصورت قرص می باشد استفاده از آن نیز راحتتر می باشد. لذا این مطالعه با هدف مقایسه تاثیر بکلومتازون استنشاقی با و بدون مونته لوکاست خوارکی در کنترل آسم پایدار کودکان انجام شد.
مواد و روش­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 84 کودک مبتلا به آسم پایدار مراجعه کننده به بیمارستان کودکان امیرکلا در دو گروه انجام شد. در یک گروه بکلومتازون استنشاقی همراه با قرص مونته لوکاست دریافت کردند و در گروه دیگر تحت درمان با بکلومتازون استنشاقی به تنهایی قرار گرفتند. قبل و 3 ماه بعد از درمان شاخص FEV1 ، IgE، ائوزینوفیلی بهمراه کیفیت خواب شب و وضعیت غیبت از مدرسه در انتهای درمان برای دو گروه ثبت و مقایسه شد.
یافته ها: مقدار FEV1 قبل از درمان بین دو گروه درمانی اختلاف معنی داری نداشت. ولی سطح FEV1 سه ماه بعد از درمان در هر دو گروه درمانی افزایش معنی داری (0/000=p) پیدا کرده بود (از 2/1 ± 71/8 به 2/1 ± 89/4 در گروه درمان ترکیبی و از 3±72 به 4/4±88/3 در گروه درمان بکلومتازون به تنهایی) ولی مقدار افزایش در دو گروه شبیه به هم بود و اختلاف معنی داری نداشت (0/146=p).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد هر چند مقدار افزایش FEV1 بعد از درمان در دو گروه شبیه به هم بود، اما با توجه به پذیرش درمانی بهتر در گروه درمان ترکیبی، درمان ترکیبی می تواند در کنترل آسم پایدار کودکان مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: بکلومتازون، مونته لوکاست، آسم، کودکان
متن کامل [PDF 303 kb]   (355 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: کودکان
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadzadeh I, Modanloo A, Alizadeh-navaei R. Inhaled Beclomethasone with or whiteout Montelukast in the Management of Pediatric Persistent Asthma. JBUMS. 2018; 20 (7) :7-13
URL: http://jbums.org/article-1-7372-fa.html

محمدزاده ایرج، مدانلو آتنا، علیزاده نوائی رضا. تاثیر بکلومتازون استنشاقی با و بدون مونته لوکاست خوارکی در کنترل آسم پایدار کودکان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1397; 20 (7) :7-13

URL: http://jbums.org/article-1-7372-fa.htmlدوره 20، شماره 7 - ( 4-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3925