[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 9 - ( 6-1397 ) ::
جلد 20 شماره 9 صفحات 66-71 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر رایحه درمانی با اسانس نعناع بر تهوع و استفراغ فاز حاد ناشی از شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان
محمد اقبالی ، شکوه ورعی ، مهدی حسینی ، میر سعید یکانی نژاد ، فرهاد شاهی
، shvaraei@tums.ac.ir
چکیده:   (1406 مشاهده)
سابقه و هدف: شیمی­درمانی یکی از گزینه های اصلی درمان در بیماران مبتلا به سرطان می­باشد. تهوع و استفراغ نیز شایع­ترین عارضه جانبی داروهای شیمی­درمانی می­باشد. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر رایحه درمانی با اسانس نعناع بر تهوع و استفراغ فاز حاد (24 ساعت اول) ناشی از شیمی­درمانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان انجام گرفت.
مواد و روش­ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده بر روی 100 زن مبتلا به سرطان پستان که به صورت سرپایی جهت شیمی­درمانی برای اولین دوره به مراکز شیمی درمانی بیمارستان امام خمینی(ره) مراجعه کردند، انجام شد. بیماران به صورت تصادفی بلوکی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. در گروه مداخله، از رایحه نعناع و درگروه کنترل، از نرمال سالین استفاده شد. دفعات و شدت تهوع و استفراغ فاز حاد در شب اول پس از شیمی درمانی به وسیله پرسشنامه استاندارد رودز(Rhoses) با میانگین نمره 32-0 جمع آوری و مقایسه شد.
 یافته ها: دو گروه از نظر فاکتورهای سن، مدت ابتلا به سرطان، سابقه مصرف الکل و سابقه تهوع و استفراغ تفاوت آماری نداشتند. میانگین نمره تهوع در گروه رایحه درمانی1/02±1/1 و در گروه کنترل 1/39±1/82 بود (0/014>p). میانگین نمره استفراغ در گروه مداخله 0/66±0/34 و در گروه کنترل 0/97±0/66بود (0/032>P).
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که استفاده از رایحه درمانی با اسانس نعناع در کنار مصرف داروهای روتین ضد تهوع و استفراغ منجر به کاهش عارضه تهوع و استفراغ فاز حاد ناشی از شیمی­درمانی می‌شود.

 
واژه‌های کلیدی: رایحه درمانی، تهوع و استفراغ، سرطان پستان، نعناع
متن کامل [PDF 349 kb]   (272 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع مقاله: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eghbali M, Varaei S, Hosseini M, Yekaninejad M S, Shahi F. The Effect of Aromatherapy with Peppermint Essential Oil on Nausea and Vomiting in the Acute Phase of Chemotherapy in Patients with Breast Cancer . JBUMS. 2018; 20 (9) :66-71
URL: http://jbums.org/article-1-7291-fa.html

اقبالی محمد، ورعی شکوه، حسینی مهدی، یکانی نژاد میر سعید، شاهی فرهاد. تاثیر رایحه درمانی با اسانس نعناع بر تهوع و استفراغ فاز حاد ناشی از شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1397; 20 (9) :66-71

URL: http://jbums.org/article-1-7291-fa.htmlدوره 20، شماره 9 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3903