[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: جلد 20 - ویژه نامه 1- (چکیده مقالات اولین کنگره ملی بهداشت و سلامت غذا-شیراز) ::
جلد 20 - ویژه نامه 1- (چکیده مقالات اولین کنگره ملی بهداشت و سلامت غذا-شیراز) صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش محصولات تراریخته بر امنیت غذایی
مطهره السادات حسینی، سمانه کارگر قلعه سیفی، ناهید کارگر قلعه سیفی، علی حیدری
گروه بهداشت و ایمنی موادغذایی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (2056 مشاهده)
سابقه و هدف: در سال‌های اخیر با توجه به افزایش جمعیت جهان، بزرگترین چالش در دنیا تامین غذا و امنیت آن است. لذا یکی از پاسخ‌ها به نیاز روزافزون مواد غذایی جامعۀ جهانی، استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته است، اما نگرانی‌هایی در خصوص ایمنی زیستی آنها نیز وجود دارد. لذا در این مطالعه بر جنبه‌های مختلف مواد غذایی تراریخته ضمن یافتن مبنای مناسب برای تصمیم‌گیری پیرامون این محصولات، وضعیت مسئله را از نگاه مجامع علمی معرفی نماید.
مواد و روش ها: در این مطالعه مروری در دو پایگاه PubMed و Science direct با استفاده از واژه های کلیدی امنیت غذایی، محصولات تراریخته، مهندسی ژنتیک در مقالات چاپ شده بین سال‌های 2016- 2008 جستجو شد. پس ازحذف منابع غیر مرتبط، 32 مقاله استخراج و جهت مرور در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس شواهد موجود، کاربرد فناوری غذای تراریخته نقش مهمی در کاهش سوء‌تغذیه و تامین امنیت غذایی در جهان داشته و امروزه به طور رسمی و قانونی در اکثر کشورهای توسعه یافته توزیع و مصرف می‌شود. علیرغم اینکه استفاده از محصولات تراریخته منفعت‌های قطعی را به دنبال دارد، با اینحال، انتشار گزارشات اندک و پراکنده‌ای در خصوص خطرات مواد غذایی تراریخته از جمله سرطانزایی و آلرژی‌زایی پیرامون این محصولات، نگرانی‌هایی را به همراه داشته است.
نتیجه‌گیری: بحث در مورد نگرانی‌های موجود در زمینه تولید این محصولات تراریخته باید با احتیاط همراه باشد چون اطلاعات کمی در زمینه چگونگی تاثیر محصولات تراریخته بر کشاورزی پایدار وجود دارد. بنابراین نیازمند تصمیم‌گیری در سطح ملی و حتی بین‌المللی است.
واژه‌های کلیدی: امنیت غذایی، محصولات تراریخته، مهندسی ژنتیک
متن کامل [PDF 102 kb]   (547 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: جراحی عروق
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini M, KargarGhale Seyfi S, KargarGhaleSeyfi N, Heydari A. Effects of Genetically Modified Crops on Food Security. JBUMS. 2018; 20 (S1-2018)
URL: http://jbums.org/article-1-7711-fa.html

حسینی مطهره السادات، کارگر قلعه سیفی سمانه، کارگر قلعه سیفی ناهید، حیدری علی. بررسی نقش محصولات تراریخته بر امنیت غذایی . مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1396; 20 (S1-2018)

URL: http://jbums.org/article-1-7711-fa.htmlجلد 20 - ویژه نامه 1- (چکیده مقالات اولین کنگره ملی بهداشت و سلامت غذا-شیراز) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3921