[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 2 - ( 11-1395 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 71-74 برگشت به فهرست نسخه ها
ریزش مو به دنبال مصرف توپیرامات
ایده غفور، سید حمزه حسینی *
استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، shhosseini@mazums.ac.ir
چکیده:   (860 مشاهده)

سابقه و هدف: عوامل ژنتیکی، وضعیت هورمونی و فاکتورهای فیزیولوژیک در ریزش مو نقش دارند. به دنبال مصرف بسیاری از داروهای روانپزشکی نیز ریزش مو اتفاق می افتد. اگر این عارضه، کشف و درمان نشود باعث کاهش پذیرش دارو از جانب بیمار می شود. در این گزارش مورد بیماری با تشخیص میگرن که به دنبال شروع درمان با توپیرامات دچار ریزش مو شده معرفی می شود.

گزارش مورد: خانمی 18 ساله با شکایت سردرد به درمانگاه روانپزشکی شهر ساری مراجعه و با تشخیص میگرن تحت درمان با توپیرامات (50 میلی گرم در روز) قرار گرفت. بعد از گذشت 3 ماه از مصرف دارو، ریزش مو ایجاد شد. دارو به 25 میلی گرم در روز کاهش و سپس قطع شد. 1 هفته بعد از قطع دارو، ریزش مو بهبودی یافت. مجدداً توپیرامات با دوز 25 میلی گرم دو بار در روز شروع شد. 2 هفته بعد، بیمار ریزش مو را گزارش کرد. دارو برای بار دوم به تدریج قطع می شود و ریزش مو بهبود یافت.

نتیجه گیری: نتایج نشان داد که ریزش مو می تواند به دنبال مصرف توپیرامات ایجاد شود. این عارضه گرچه تهدید کننده حیات به شمار نمی رود، اما باعث کاهش پذیرش دارو از سوی بیمار شده و منجر به عود بیماری زمینه ای می گردد. در نتیجه لازم است در هر ویزیت در مورد آن از بیمار سوال شود

واژه‌های کلیدی: توپیرامات، میگرن، عارضه دارویی، ریزش مو
متن کامل [PDF 126 kb]   (238 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: فارماکولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول



DOI: 10.22088/jbums.19.2.71


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghafoor I, Hosseini H. Hair Loss Following The Topiramate Treatment. JBUMS. 2017; 19 (2) :71-74
URL: http://jbums.org/article-1-6370-fa.html
غفور ایده، حسینی حمزه. ریزش مو به دنبال مصرف توپیرامات. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1395; 19 (2) :71-74

URL: http://jbums.org/article-1-6370-fa.html

دوره 19، شماره 2 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.055 seconds with 796 queries by yektaweb 3505