[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 11 - ( 8-1396 ) ::
جلد 19 شماره 11 صفحات 76-81 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر باکتری کشی نانوذرات اکسید مس بر شیگلا سونئی و سالمونلا تیفی موریوم
سجاد بابایی، فرشید باجلانی، امید منصوری زواله، اردشیر عباسی، فرهاد عوبری
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، Foubari@mbrc.ac.ir
چکیده:   (1502 مشاهده)
سابقه و هدف: مقاومت میکروبی، ازجمله مهم‌ترین چالش‌ها در مقابله با بیماری‌های عفونی است. از این ‌روی، یافتن و یا سنتز مواد ضدمیکروبی جدید بسیار حائز اهمیت است. اکسید مس(CuO) به دلیل اثر ضد باکتریایی خود در مقابله با مقاومت میکروبی مورد توجه است. در این مطالعه به منظور بررسی اثرات ضدباکتریایی نانوذرات اکسید مس بر روی باکتری‌هایشیگلاسونئی و سالمونلا تیفی موریوم که سویه‌های جدید آن‌ها با مقاومت میکروبی همراه شده‌اند، انجام گردید.
مواد و روش­ها: در این تحقیق بنیادی کاربردی، نانوذرات اکسید مس در اندازه‌های 33 و 56 نانومتر با استفاده از روش کاهش شیمیایی از سولفات مس سنتز شدند. سپس، اثرات ضد باکتریایی نانوذرات اکسید مس بر سوش استاندارد باکتری‌هایشیگلاسونئی (9290ATCC-) و سالمونلا تیمی موریوم (1609PTCC-) با استفاده از تکنیک های حداقل غلظت مهارکنندگی(MIC)، حداقل غلظت باکتری کشی(MBC) و سینتیک مرگ باکتری‌ها بررسی شد.
یافته ­ها: MIC به‌دست‌آمده در تیمار شیگلاسونئی وسالمونلا تیفی موریوم با نانوذره 33 نانومتری به ترتیب برابر با  mg/ml2500 و  mg/ml5000 بود و همین ارقام برای نانوذره با اندازه 56 نانومتری برای هر دو باکتری برابر با  mg/ml5000 بود. MBC به‌دست‌ آمده نیز در تیمار شیگلا سونئی و سالمونلاتیفی موریوم با نانوذره 33 نانومتری به ترتیب برابر با 5000  I.U/mlو 10000 I.U/ml بود و همین ارقام برای نانوذره با اندازه 56 نانومتری برای هر دو باکتری برابر با 10000  I.U/ml بود.
نتیجه ­گیری: این تحقیق اثبات می‌کند که نانوذره اکسید مس بر روی باکتری‌های شیگلاسونئی و سالمونلا تیفی موریوم اثرات کشندگی دارد و اثرات کشندگی  نانوذره کوچک‌ترقوی‌تر از نانوذره بزرگ‌تر بوده، در حالی‌که اثرات ضد باکتریایی بر روی شیگلاسونئی چشمگیرتر است. 
واژه‌های کلیدی: نانوذره اکسید مس، شیگلاسونئی، سالمونلا تیفی موریوم، MIC، MBC، سینتیک مرگ باکتری
متن کامل [PDF 550 kb]   (393 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Babaei S, Bajelani F, Mansourizaveleh O, Abbasi A, Oubari F. A Study of the Bactericidal Effect of Copper Oxide Nanoparticles on Shigella Sonnei and Salmonella Typhimurium. JBUMS. 2017; 19 (11) :76-81
URL: http://jbums.org/article-1-6801-fa.html

بابایی سجاد، باجلانی فرشید، منصوری زواله امید، عباسی اردشیر، عوبری فرهاد. بررسی اثر باکتری کشی نانوذرات اکسید مس بر شیگلا سونئی و سالمونلا تیفی موریوم. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1396; 19 (11) :76-81

URL: http://jbums.org/article-1-6801-fa.htmlدوره 19، شماره 11 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل Journal of Babol University of Medical Sciences

The Journal of Babol University of Medical Sciences is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3855